„Świat, który stworzyliśmy jest produktem naszych myśli.
Nie możemy go zatem zmienić, bez zmiany naszych myśli”
– Albert Einstein
Pozostawanie „sam na sam” z własnymi myślami i problematyczną sytuacją nie pomaga w zmianie. Zwłaszcza wtedy, gdy wypróbowaliśmy już wszystkie pomysły jakie przyszły nam do głowy i brakuje nowych. Zapętlamy się w schemacie myśli i działań, które zamiast upragnionej radości przynoszą frustrację a nierzadko stają się powodem odczuwania długotrwałego cierpienia.
Przełamaniem tego błędnego koła może być rozmowa ze specjalistą. Dobry psycholog pomoże nam zorientować się w sytuacji. Tym, czy jest ona konsekwencją naturalnego przebiegu rzeczy (jak na przykład głębokie uczucie smutku w czasie żałoby); czy pomoże w odszukaniu wewnętrznych lub zewnętrznych zasobów, z których można skorzystać aby rozwiązać sytuację problemową.
Dobry psychoterapeuta wspólnie z nami przeanalizuje sposób naszego myślenia i działania abyś mogli zauważyć nasze własne koło a tym samym błędy, które popełniamy w procesie myślenia. Odnalezienie i poznanie ich mechanizmu działania ma kluczowe znaczenie w psychoterapii poznawczo – behawioralnej ponieważ jej głównym założeniem jest praca nad zmianą dotychczasowego myślenia i zachowania na takie, które polepszy naszą jakość życia.
Rozmowa z psychologiem czy psychoterapeutą nie musi wiązać się tylko i wyłącznie z sytuacją trudną czy problemową – zachęcam do takich rozmów wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się o sobie więcej czy przyjrzeć się własnemu życiu i dokonywanym wyborom. Być może pragną Państwo wesprzeć osobę bliską w jej chorobie ale nie do końca wiecie co moglibyście zrobić. Zachęcam do rozmowy również tych z Państwa, którzy nie mają pewności – rozmowa może je rozwiać.